Pierwsze spotkanie Rady Fundacji Misterogrande odbyło się 11 lipca 2022 w Prymasowskim Wyższym Seminarium w Gnieźnie, w składzie: ks. Przemysław Kwiatkowski, Agata Mleczko i Marcin Dudek. Rozpoczęliśmy od Adoracji Najświętszego Sakramentu w kaplicy seminaryjnej, aby wsłuchać się w to, co mówi do nas Pan Bóg.
Spotkanie otwarło krótkie podsumowanie dotychczasowej działalności i przedstawienie narzędzi dostępnych dla małżonków i księży. W ciągu ostatnich pięciu lat odbyło się:
Nawiązując do metodologii używanej we włoskim Misterogrande umieściliśmy wszystkie powyższe działania w trzech różnych kręgach oddziaływań: krąg centralny to wzmacnianie i odżywanie tych, którzy są aktywni w trosce o swoje małżeństwo. Drugi krąg narzędzi nazwaliśmy przemiana. Krąg zewnętrzny to ewangelizacja i jest skierowany również do ludzi, którzy nie uczestniczą w życiu sakramentalnym a nawet określają się jako niewierzący.Następnie zjedliśmy obiad w towarzystwie kleryków i ich opiekuna, którzy dyżurują w seminarium podczas wakacji. Po przerwie odbyła się burza mózgów, która pomogła nam sformułować misję Fundacji Misterogrande w Polsce:
Wierząc w żywą obecność Boga w sakramencie małżeństwa - który jest darem i odpowiedzią na głębokie pragnienia człowieka - projekt Misterogrande pomaga małżeństwom odkrywać czym jest sakrament ich zaślubin z Jezusem i dzielić się tym z innymi ludźmi, aby spełnił się zamysł Boży względem mężczyzny i kobiety.
Po tym ćwiczeniu rozpisaliśmy szereg działań, które chcielibyśmy podjąć w najbliższych sześciu i dwunastu miesięcy. Odwołując się do sformułowanej misji Fundacji wybraliśmy kilka z nich, które będziemy realizować w nadchodzących miesiącach:
Wybrane inicjatywy mieszczą się w kręgach oddziaływań w taki sposób, że uzupełniają narzędzia ewangelizacyjne (kurs "Love to Live" jest przeznaczony również dla par niesakramentalnych), oraz krąg wzmacniania i odżywania (książka "Liturgia codzienności", dni skupienia). Następne spotkanie Rady odbędzie się za około 6 miesięcy. Polecamy się Waszej modlitwie.